Zavolejme si

Konektor LC

27. února 2017

Blog
Systémová řešení
Datová centra
img-1

Datacentrový konektor

Konektor LC prošel v posledních letech živelným vývojem a je dnes vnímán jako nejlepší varianta pro datacentrové aplikace.

Datové centrum, se všemi jeho součástmi je velice drahá stavba. Investice do zálohovaného napájení, do účinného chlazení a do samotného hardwaru by byly nerozumně vynaložené, pokud by kabelážní systémy zabrali tento drahý prostor v míře větší, než je potřeba.

Strukturované kabelážní systémy jsou v dnešní době designované tak, aby zabíraly co nejméně místa. Propojovací panel se 144 konektory v jediném U se pomalu stává standardem. Optické rozvaděče dnes na běžném rackovém footprintu mají kapacitu klidně i přes 6000 vláken.

Nic z toho by nebylo možné, pokud by nedošlo v posledním desetiletí k rozvoji konektoru LC. Nejenom, že se LC konektor stal standardem v transceiverech aktivních prvků, ale i v propojovacích panelech.

Velikost adaptéru

Pro LC je typický tzv. duplexní adaptér, tedy adaptér pro zasunutí dvou konektorů. Tento duplexní konektor má stejný půdorys jako simplexní adaptér konektoru SC. Oproti SC má tedy dvojnásobnou kapacitu.

Duplexní LC adaptér

img-2

Simplexní SC adaptér

img-3

V pokročilých propojovacích rozvaděčích pak lze do jednoho modulu díky šikovnému designu umístit např. místo 12 SC adaptéru, 18 LC duplexních adaptérů. Ve sejném modulu lze tedy propojit místo 12 vláken vláken 36. Celková kapacita takového rozvaděče tudíž může být například 2304 vláken místo 768 vláken s konektorem SC.

Přenosové parametry

Nejdůležitějším přenosovým parametrem konektoru je vložný útlum. Díky tomu, že LC konektor se stal standardem v datových centrech, začali výrobci výrazně investovat do jeho vývoje. Za velice krátkou dobu se podařilo dostat hodnoty útlumu na menší než poloviční hodnotu. V porovnání s SC konektorem se může jednat až o 0,1 dB lepší hodnoty.

img-4

Závěr

Kombinací malého rozměru a vysokého výkonu jsme schopni dosáhnout znatelné úspory místa. To samo o sobě může znamenat tisíce korun měsíčně, protože uspořené místo jsme schopni osadit aktivním zařízením.

Další úspory jsou i v pořizovacích nákladech na jedno vlákno. Typicky jsou aplikace postavené na LC levnější, s lepšími dodacími lhůtami (produkce LC konektoru je výrazně větší, proto je možné prodávat s menší marží).